Jak sprawdzić zadłużenie

Kwestia finansów osobistych to sprawa szczególnie delikatna, której nie wypada poruszać w towarzystwie czy w rozmowach z innymi ludźmi. Popularne porzekadło mówi, żeby nie zaglądać innym do łóżka, sumienia i portfela. Jest w tym sporo prawdy a pytania dotyczące zarobków lub sytuacji finansowej często zawstydzają lub wręcz mogą obrazić naszego rozmówcę. Również drażliwą kwestią jest temat własnego zadłużenia i radzenia sobie z nim. Nikt z nas nie chciałby być uważanym za osobę niezaradną lub finansowo niesamodzielną dlatego też często nawet przed najbliższymi nam osobami ukrywamy prawdę o własnej sytuacji finansowej. Przez to niechętnie przyznajemy się do kłopotów finansowych i często nawet przed sobą udajemy, że problemu nie ma a trudności uda nam się w końcu przezwyciężyć. Aby jednak móc uporać się z kłopotami, należy dokładnie wiedzieć jaki jest stan naszego zadłużenia. Ile masz długów? – musisz szczerze odpowiedzieć na takie pytanie jeżeli chcesz możliwie szybko uregulować swoje zobowiązania. Na szczęście istnieją pewne i sprawdzone sposoby aby się tego dowiedzieć.

Przydatne strony

Uzyskanie wiedzy o własnym zadłużeniu nie jest trudne ani czasochłonne. Możemy to zrobić na kilka sposobów korzystając z różnych stron internetowych. Najszybciej zrobimy to korzystając z Biur Informacji Gospodarczej. Są to: InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Rejestr Dłużników ERIF. Poprzez te strony pozyskamy interesujące nas informacje, musimy jednak zarejestrować się i podać własne dane. Szczególnie ciekawa jest usługa oferowana przez KRD – podając swój numer PESEL możemy uzyskać raport na temat naszych zobowiązań, tego czy spłacamy je terminowo oraz czy zalegamy z jakimiś płatnościami. W serwisach znajdziemy informacje nie tylko na temat kredytów czy pożyczek ale również przeterminowanych rachunków, opłat czy mandatów.

Finansowanie – dlaczego to ważne

Wiedza o naszych zobowiązaniach finansowych jest ogromnie ważna ponieważ umożliwia nam przygotowanie realnego planu ich spłaty jak również porozumienie się z wierzycielami. Jest to pierwszy krok w celu uregulowania wszystkich zaległości. Dysponując tego typu wiedzą, możemy spać spokojnie ponieważ wiemy już czy nie zalegamy z jakimiś opłatami a jeśli tak to komu i ile musimy zapłacić.