Karmienie zwierząt hodowlanych mieloną kukurydzą

Kukurydza mielona jest jedną z form kukurydzy służącą do karmienia różnych zwierząt hodowlanych. Cechuje ją dobra jakość, dlatego można karmić nią wszystkie zwierzęta bez obaw, że ich rozwój, czy stan zdrowia zostanie zachwiany. Nie bez powodu kukurydza od lat jest cenioną wśród hodowców paszą.

Mielona kukurydza, jakie ma zalety?

Zmielone ziarno kukurydzy ma następujące zalety:

  • Zmielona forma jest lepiej przyswajalna przez zwierzęta niż kukurydza podawana w całości.
  • Kukurydza jest dobrej jakości pożywieniem, jednak jej wersja zmielona wydobywa z niej jeszcze więcej wartości odżywczych, co jest tylko z korzyścią dla zwierząt.
  • Ma wyższą wartość energetyczną, niż zwykłe suszone ziarna kukurydzy, co jest ważne m.in. dla kur, które bardzo szybko się rozwijają i potrzebują dużo energii.
  • Taka karma jest szybciej i lepiej trawiona.
  • Wiele zwierząt woli formę zmieloną niż podawaną w całości.
  • Nie jest trudna do wytworzenia i nie wymaga specjalnych warunków do przechowywania. Jednak jeżeli nie zapewni się jej odpowiednich warunków, jej jakość może ulec pogorszeniu, a nawet może się całkowicie popsuć, narażając hodowcę nie tylko na straty finansowe, ale również na pogorszenie stanu zwierząt.
  • Jest cenioną od lat karmą wśród hodowców.
  • Nie zawiera substancji antyżywieniowych i można ją podawać wszystkim zwierzętom hodowlanym.

Kukurydza mielona dla kur – wpływ na kolor żółtek jaj

Kukurydza mielona jest dobrym wyborem do karmienia kur. Taka forma kukurydzy jest przez kury lepiej przyswajalna, zapewnia im więcej energii oraz lepszy rozwój, a z punktu widzenia produktywnego kury będą znosiły lepsze, smaczniejsze, wyższej jakości jaja i widać to po samym kolorze żółtek, które będą miały intensywniejszy kolor. Wszystko dzięki ksantofilom, czyli żółtym barwnikom roślinnym należącym do karotenoidów, które zabarwiają żółtko na pożądany i bardziej intensywny kolor. Jest też źródłem prowitaminy A- karotenu. Kukurydza jest popularną karmą wśród kur, jednak kury są smakoszami, dlatego warto dostarczać im również innego pokarmu, który urozmaici ich menu. Kurą można podawać kukurydzę w różnej postaci, ale często jest to mielona kukurydza.

Mielona kukurydza dobra tylko dla kur?

Jest dla nich korzystna, ale taki rodzaj kukurydzy może być podawany wszystkim zwierzętom hodowlanym. Nie ma przeszkód, aby karmić nim bydło, czy trzodę chlewną. Jednak, aby uzyskać produkty najwyższej jakości i zapewnić zwierzętom najlepszy rozwój i najlepszą karę warto przeanalizować, jaki rodzaj kukurydzy będzie najlepszy dla konkretnych zwierząt. Można potraktować mieloną kukurydzę jako karmę uniwersalną dla wszystkich, ale można również bardziej przyjrzeć się potrzebom zwierząt i stosować jej różne formy. Dla kur dobra jest forma mielona, a dla innych zwierząt lepsza może być zgnieciona lub zakiszona.

Karmienie zwierząt to ważny czynnik hodowli, na który trzeba zwracać szczególną uwagę, ponieważ ma wpływ na rozwój, zdrowie i produkty końcowe, jakie dają zwierzęta.