Domowy sposób na wszystko i odwrócenie się od korporacji

Coraz więcej osób odwraca się od markowych produktów, sprzedawanych przez wielkie koncerny, aby zamiast tego szukać domowych sposobów, na rozwiązywanie problemów. Początkowo ruch ten miał miejsce w obszarze zdrowotnym. Ludzie coraz mniej ufają lekom farmakologicznym i zamiast tego typu leczenia, interesują się domowymi, czy wręcz babcinymi sposobami leczenia. Zamiast kupować krople na katar, coraz częściej chorzy sięgają po herbatę z miodem i cytryną, czy po prostu po kilka ząbków czosnku. Jest to ciekawe zjawisko, wynikające prawdopodobnie z tego, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome kapitalistycznych mechanizmów. Obecnie nawet domowe sposoby czyszczenia piekarnika są częściej oglądane, niż poradniki jak to zrobić za pomocą komercyjnej chemii czyszczącej. Z czego wynika ten nowy trend?

Świadome społeczeństwo

To internet i możliwości dzielenia się wiedzą poprzez to medium sprawiły, że coraz więcej osób podważa sens obecnej rzeczywistości. Ludzie pragną żyć po swojemu i także pragną być niezależni. To właśnie to pragnienie pcha społeczeństwo w nowy trend – trend obniżania konsumpcji. Jeśli ktoś chce być samowystarczalny, wówczas musi zdecydowanie obniżyć swoją konsumpcję. Wtedy dom owe metody leczenia czy sprzątania stają się atrakcyjniejsze, niż kupowanie gotowych, komercyjnych rozwiązań, które zwykle są po prostu droższe.

Żyć po swojemu

Również coraz więcej osób podważa powszechny model życia, który w dużym uproszczeniu polega na pracy, urlopie i konsumpcji. Również internet umożliwia nam wyłamanie się z tej reguły. Możemy widzieć, jak żyją inni, jak innym udało się zbudować swoje życie na innym, bardziej swobodnym modelu. Dzięki internetowi możliwy stał się freelancing, który wprowadza do życia bardzo dużo swobody. Oczywiście nie są to rozwiązania idealne, nadal na człowieku spoczywa duża odpowiedzialność za pozyskiwanie własnych klientów oraz jakość świadczonych im usług. Jednak z pewnością dysponuje się wtedy większą ilością wolnego czasu.