Czy opłaca się wyprawiać huczne wesele?

Zanim przyjdzie czas na ślub i wesele, trzeba mieć to szczęście i znaleźć swoją drugą połowę. Kogoś z kim będziemy chcieli spędzić resztę naszego życia. Niejednokrotnie poznajemy nową osobę i wydaje nam się, że to ta jedyna miłość. Z czasem ta relacja okazuje się być tylko zauroczeniem. Miłości nie zawsze towarzyszy wielkie bum, niekiedy rodzi się ona powoli. Następnie przychodzi czas na lepsze poznanie się i związek na poważnie. Kolejnym etapem są zaręczyny. Po nich już tylko ślub i wesele.

Ślub to ogromne przedsięwzięcie

Jeśli mamy szczęście, czeka nas także podróż poślubna. Zorganizowanie tego wszystkiego to nie małe przedsięwzięcie. Za przygotowania zabieramy się przynajmniej rok przed planowaną datą. Samo wyprawienie ślubu wiąże się z zarezerwowaniem terminu w kościele czy urzędzie staniu cywilnego. Należy wybrać odpowiednie zaproszenia i dostarczyć je gościom. Panna młoda musi znaleźć suknię i dodatki. Pasować do niej muszą buty, narzutka czy bukiet. Ważne również są obrączki i auto, które zawiezie nas na uroczystość.

Organizacja wesela

Wybór sali weselnej to również nie lada wyzwanie. Wesele to zazwyczaj największy koszt związany ze ślubem. Wynajęcie sali i ustalenie odpowiedniego menu. Znalezienie orkiestry lub DJ-a aby goście bawili się do białego rana, również generuje nie małe kwoty. Sale trzeba też odpowiednio udekorować. Opłacić kelnerów, którzy czuwają nad tym żeby goście byli zadowoleni. Jednak to właśnie duże koszty finansowe sprawiają, że wielu z nas zastanawia się czy wesele w ogóle wyprawiać.

Alternatywa dla tradycyjnego wesela

Niekiedy nasze oszczędności nie są zbyt duże. Nie chcemy się również zbytnio zadłużać przy organizacji ślubu. Warto wtedy zamiast hucznego wesela rozważyć opcję organizacji uroczystego obiadu weselnego. Taki obiad może odbyć się na przykład w restauracji, którą na jego czas będziemy mieć do własnej dyspozycji. Trwa on do kilku godzin i również może być dobrym uzupełnieniem dla zawartego sakramentu. Przy czym koszty organizacji obiadu weselnego są znacznie niższe niż przy tradycyjnym weselu. Zaoszczędzone pieniądze możemy w takim wypadku przeznaczyć na podróż poślubną lub odłożyć na przykład, na wkład własny potrzebny do zakupu mieszkania.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze. Sami powinniśmy przeanalizować plusy i minusy każdego z nich. I wybrać opcję lepszą dla siebie. Nie warto się zrażać jeśli nasza rodzina początkowo nie zrozumie naszego wyboru. Pamiętajmy, że ślub ma się tylko raz w życiu. Zorganizujmy ten dzień według własnego uznania.