Domówka na Sylwestra- czy puścić nastolatka

Każdy kto wychowuje nastoletnie dziecko musi zmierzyć się z faktem, że młoda osoba dąży do niezależności. Wspólne wypady do kina ze znajomymi lub popularne,, nocowanki” stanowią dla niektórych rodziców powód do zmartwień. Czasami nastolatek na Sylwestra pragnie wybrać się z przyjaciółmi. Warto wówczas ustalić pewne zasady i mieć sytuację pod kontrolą, aby impreza na Sylwestra była bezpieczna.
Młodzież eksperymentuje z alkoholem i innymi używkami. Z jednej strony nastolatki silnie zaznaczają swój indywidualizm, z drugiej strony jednak pragną należeć do grupy rówieśniczej. Domówka na Sylwestra pod nieobecność rodziców może dotyczyć tylko siedemnastolatków i osiemnastolatków.
Nawet jeśli mamy zaufanie do dziecka musimy sprawdzić, czy miejsce, gdzie będzie impreza na Sylwestra jest odpowiednie. Jeżeli domówka na Sylwestra ma się odbyć u kolegi, porozmawiajmy o tym z jego rodzicami.

 

W przypadku, gdy młodszy nastolatek na Sylwestra chce iść do kolegi musimy dowiedzieć się, czy w domu będzie osoba dorosła. Nie może to być jednak starszy brat lub siostra kolegi, ale mama, tata lub dziadkowie.
Aby impreza na Sylwestra nie skończyła się pijaństwem młodzieży, zaproponujmy odbiór nastolatka tuż po godzinie dwunastej. Wówczas będziemy mogli sprawdzić czy domówka na Sylwestra nie była zakrapiana alkoholem.

 

Kategoryczne zabranianie, aby nasz nastolatek na Sylwestra udał się do przyjaciół, może spowodować bunt. Zbuntowany podlotek może wpaść w kłopoty i na złość rodzicom uciec z domu. Dlatego zawsze należy negocjować z dzieckiem warunki, na jakich odbędzie się impreza na Sylwestra.
Młodzież ma prawo do popełniania błędów. Żyjąc pod kloszem rodziców, nastolatek nie ma szansy na pełne rozwinięcie osobowości. Nadopiekuńczość sprawi, że wiele życiowych szans będzie zmarnowanych z powodu strachu i braku wiary we własne możliwości.