Ferie zimowe w mieście.

Ferie zimowe to dla niektórych rodziców duże wyzwanie. Trwają zazwyczaj około dwóch tygodni. Często nie mamy pomysłu jak zorganizować ten czas. Chcielibyśmy żeby dziecko spędziło go aktywnie. Czy ono jednak na pewno tego potrzebuje? Co warto zrobić wspólnie podczas ferii, a co odpuścić?

Rozrywki dostępne na miejscu

Zazwyczaj w naszym mieście organizowanych jest w tym czasie dużo atrakcji. Możemy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe zgodne z jego zainteresowaniami. Puścić je na lodowisko czy do kina. Wolne od szkoły to również dobry czas aby poznało lepiej miasto. Pokarzmy mu czym jest street art czyli sztuka ulicy. Dowiedzmy się czy w ostatnim czasie nie powstały w naszym mieście jakieś nowe murale, które warto zobaczyć. Będziemy mogli wybrać się razem w to miejsce np. w weekend i przeprowadzić dla naszego dziecka niezwykła lekcję sztuki.

Półkolonie

W zależności od tego w jakim nasze dziecko jest wieku możemy wybrać półkolonie. Trwają ona nawet do osiemnastej, jeśli zatem długo pracujemy i nie chcemy żeby nasza pociecha została bez opieki może być to dla nas dobre rozwiązanie. Takie półkolonie oferują zajęcia z różnych dziedzin jak fotografia, pierwsza pomoc czy szachy. Wybierzmy odpowiednie, w zależności od tego co nasze dziecko lubi robić.

Krótki wyjazd

Jeśli mamy możliwość wzięcia kilkudniowego urlopu warto gdzieś razem wyjechać. W zimie dobrym pomysłem są góry i odwiedzenie Karpacza czy Zakopanego. Można spróbować swoich sił w jeździe na nartach czy skorzystać z oferowanego przez niektóre ośrodki kuligu. Niekiedy nie mamy możliwości takiego wyjazdu. Jeśli problemem nie są pieniądze warto wysłać na niego dziadków. Świetnie zaopiekują się oni naszą pociechą i miło spędzą razem czas.

Pozwólmy dziecku się nudzić

Bywa i tak, że w czasie ferii uczeń musi nadrobić swoje szkolne zaległości czy przeczytać lekturę. Jeśli już skończy naukę warto dać mu trochę luzu. Nie zawsze musimy angażować najmłodszym czas co do minuty. Jeśli nasz syn czy córka, są na tyle duzi, że mogą zostać w domu samodzielnie, pozwólmy im się nudzić. Oczywiście wszystko w ramach zdrowego rozsądku. Sami jednak czasem chcielibyśmy zostać w domu i nie musieć nic robić. Pozwólmy na to naszym dzieciom, póki nie wejdą w dorosłe życie i nie przerosną je obowiązki. Każde dziecko potrafi świetnie zorganizować sobie czas samodzielnie. Możemy mu delikatnie pomóc ale zostawmy jednak dużą dowolność. Sprawi to, że wróci ono do szkoły wypoczęte i gotowe na nowe wyzwania.